Mississippi High School Activities Association
1988 Football Season Summary
Home
MHSAA Champions
MAIS Champions
Team Histories
< 1987 Summary
Division Standings
Scores and Schedules
Playoff Brackets
Alignment Maps
1989 Summary >
1A
2A
3A
4A
5A
1A
2A
3A
4A
5A
1A
2A
3A
4A
5A
1A
2A
3A
4A
5A
Class
1A
2A
3A
4A
5A
State Champions
Mize
Lake
Mendenhall
West Point
Warren Central
North State Champions
East Flora
Calhoun City
Amory
West Point
Greenwood
South State Champions
Mize
Lake
Mendenhall
Laurel
Warren Central
Division
1-1A
1-2A
1-3A
1-4A
1-5A
Champions
Tishomingo
Baldwyn
Ripley
Olive Branch
Clarksdale
2nd Seed
Smithville
Belmont
New Albany
Itawamba County AHS
South Panola
Division
2-1A
2-2A
2-3A
2-4A
2-5A
Champions
Weir
Okolona
Amory
West Point
Greenwood
2nd Seed
Maben
Hamilton
Shannon
New Hope
Vicksburg
Division
3-1A
3-2A
3-3A
3-4A
3-5A
Champions
East Flora
Kennedy
Senatobia
Cleveland
Tupelo
2nd Seed
Anguilla
Shaw
Hernando
Canton
Starkville
Division
4-1A
4-2A
4-3A
4-4A
4-5A
Champions
Durant
Calhoun City
Lafayette
Louisville
Callaway
2nd Seed
George
Ackerman
Charleston
Neshoba Central
Provine
Division
5-1A
5-2A
5-3A
5-4A
5-5A
Champions
Noxapater
Lake
Coahoma County
Laurel
Meridian
2nd Seed
Choctaw Central
Enterprise (Clarke)
Coahoma AHS
Northeast Jones
Hattiesburg
Division
6-1A
6-2A
6-3A
6-4A
6-5A
Champions
Puckett
Raymond
West Bolivar
South Jones
Warren Central
2nd Seed
Mize
Mount Olive
Ruleville Central
Petal
Clinton
Division
7-1A
7-2A
7-3A
7-4A
7-5A
Champions
Winans
Wesson
Leland
North Natchez
Pascagoula
2nd Seed
Dexter
Loyd Star
Leflore County
South Pike
Moss Point
Division
8-1A
8-2A
8-3A
8-4A
8-5A
Champions
Mercy Cross
Sumrall
Humphreys County
D'Iberville
Gulfport
2nd Seed
Beat Four
Seminary
Rolling Fork
Hancock North Central
Picayune
Division
9-3A
Champions
Kosciusko
2nd Seed
Philadelphia
Division
10-3A
Champions
Forest
2nd Seed
Morton
Division
11-3A
Champions
Mendenhall
2nd Seed
Magee
Division
12-3A
Champions
Port Gibson
2nd Seed
Florence
Division
13-3A
Champions
Hazlehurst
2nd Seed
Franklin County
Division
14-3A
Champions
Columbia
2nd Seed
East Marion
Division
15-3A
Champions
Poplarville
2nd Seed
North Forrest
Division
16-3A
Champions
Stone
2nd Seed
Pearl River Central
Class
1A
2A
3A
4A
5A
Undefeated Seasons
Weir
Okolona
Mendenhall
North Natchez
Tupelo
Puckett
Kennedy
Winans
Lake
Sumrall
Saint Joseph (Greenville)
Class
1A
2A
3A
4A
5A
Winless Seasons
Burnsville
Bailey
Holly Springs
Horn Lake
Alexander
West Tallahatchie
Long Beach
Bogue Chitto
Simmons
Buckatunna
Northeast Lauderdale
Pisgah
Tylertown