Mississippi High School Activities Association
2010 Football Season Summary
Home
MHSAA Champions
MAIS Champions
Team Histories
< 2009 Summary
Region Standings
Scores and Schedules
Playoff Brackets
Alignment Maps
2011 Summary >
1A
2A
3A
4A
5A
6A
1A
2A
3A
4A
5A
6A
1A
2A
3A
4A
5A
6A
1A
2A
3A
4A
5A
6A
Class
1A
2A
3A
4A
5A
6A
State Champions
Mount Olive
Lumberton
Forest
Lafayette
West Point
South Panola
North State Champions
Durant
Calhoun City
Aberdeen
Lafayette
West Point
South Panola
South State Champions
Mount Olive
Lumberton
Forest
North Pike
Brookhaven
Meridian
Region
1-1A
1-2A
1-3A
1-4A
1-5A
1-6A
Champions
Okolona
Calhoun City
Belmont
New Albany
West Point
South Panola
2nd Seed
Vardaman
Baldwyn
Booneville
Shannon
New Hope
Southaven
3rd Seed
Smithville
Walnut
Corinth
Itawamba AHS
Oxford
Olive Branch
4th Seed
Coldwater
Bruce
Kossuth
Pontotoc
Lake Cormorant
Tupelo
Region
2-1A
2-2A
2-3A
2-4A
2-5A
2-6A
Champions
Durant
East Webster
Aberdeen
Lafayette
Ridgeland
Madison Central
2nd Seed
Coffeeville
Eupora
Water Valley
Center Hill
Pearl
Clinton
3rd Seed
Montgomery County
West Lowndes
Winona
Senatobia
Callaway
Northwest Rankin
4th Seed
Shaw
Hamilton
South Pontotoc
Rosa Fort
Provine
Grenada
Region
3-1A
3-2A
3-3A
3-4A
3-5A
3-6A
Champions
Nanih Waiya
Coahoma County
Charleston
Greenwood
West Jones
Meridian
2nd Seed
South Leake
Broad Street
East Side
Cleveland
Wayne County
Brandon
3rd Seed
French Camp Academy
Coahoma AHS
Palmer
Elzy
Picayune
Natchez
4th Seed
Noxapater
West Tallahatchie
Ruleville Central
McClain
Brookhaven
Oak Grove
Region
4-1A
4-2A
4-3A
4-4A
4-5A
4-6A
Champions
Cathedral
West Bolivar
Leflore County
Noxubee County
Long Beach
Petal
2nd Seed
Mount Olive
Kennedy
Leland
Louisville
Vancleave
Gulfport
3rd Seed
Dexter
Simmons
South Delta
Kosciusko
Moss Point
George County
4th Seed
Bogue Chitto
O'Bannon
Riverside
Amory
D'Iberville
Ocean Springs
Region
5-2A
5-3A
5-4A
Champions
Scott Central
Philadelphia
Quitman
2nd Seed
Union
Southeast Lauderdale
Laurel
3rd Seed
Newton
Choctaw Central
Northeast Lauderdale
4th Seed
Pelahatchie
Clarkdale
Northeast Jones
Region
6-2A
6-3A
6-4A
Champions
Puckett
Forest
Mendenhall
2nd Seed
Wesson
Morton
Magee
3rd Seed
Loyd Star
Velma Jackson
Florence
4th Seed
Saint Joseph (Madison)
Raleigh
Newton County
Region
7-2A
7-3A
7-4A
Champions
Taylorsville
Tylertown
North Pike
2nd Seed
Mize
Hazlehurst
Lawrence County
3rd Seed
Stringer
Franklin County
South Pike
4th Seed
Enterprise (Clarke)
Jefferson County
Port Gibson
Region
8-2A
8-3A
8-4A
Champions
Bassfield
Seminary
Forrest County AHS
2nd Seed
Lumberton
Collins
Purvis
3rd Seed
East Marion
West Marion
Saint Stanislaus
4th Seed
North Forrest
Saint Patrick
Greene County
Class
1A
2A
3A
4A
5A
6A
Undefeated Seasons
Durant
Calhoun City
Belmont
New Albany
Ridgeland
South Panola
East Webster
Philadelphia
Lafayette
West Jones
Meridian
Taylorsville
Forest
Union County
Class
1A
2A
3A
4A
5A
6A
Winless Seasons
Thomastown
Bay Springs
Alcorn Central
Poplarville
Saint Martin
DeSoto Central
West Lincoln
Richton
Bailey
Jumpertown
New Site