Mississippi High School Activities Association
Class 2A North and South State Football Champions
Home
MHSAA Champions
MAIS Champions
Team Histories
State Champions
North/South State Champions
Division Champions
Playoff Appearances
Undefeated Seasons
Winless Seasons
Class 1A
Class 2A
Class 3A
Class 4A
Class 5A
Class 6A
All Classes North
All Classes South
Year
Class
North State Championship
South State Championship
Champion
Runner-Up
Score
Champion
Runner-Up
Score
1981
BB
Hamilton
Nugent Center
21-0
Taylorsville
Lumberton
41-14
1982
BB
George
Okolona
28-6
Taylorsville
Lake
17-8
1983
BB
Calhoun City
Philadelphia
7-3
Lumberton
Raymond
31-13
1984
2A
Baldwyn
Kennedy
17-14
Bassfield
Enterprise (Clarke)
23-14
1985
2A
Philadelphia
Drew
20-14
Bassfield
North Forrest
36-9
1986
2A
Baldwyn
Kennedy
23-20
Bassfield
Leakesville
24-23
1987
2A
Kennedy
Baldwyn
26-21
Enterprise (Clarke)
Lake
6-0
1988
2A
Calhoun City
Okolona
13-0
Lake
Sumrall
14-13
1989
2A
Calhoun City
Booneville
19-14
Bay Springs
Bassfield
35-13
1990
2A
Booneville
Okolona
21-7
Philadelphia
Wesson
13-12
1991
2A
Bruce
Okolona
14-6
Taylorsville
Philadelphia
13-12
1992
2A
Bruce
West Lowndes
22-6
Philadelphia
Bassfield
7-6
1993
2A
Okolona
Calhoun City
34-0
Taylorsville
Eupora
33-7
1994
2A
Calhoun City
Nettleton
62-14
Taylorsville
North Forrest
49-16
1995
2A
Calhoun City
Bruce
6-0
Taylorsville
Newton
28-0
1996
2A
Bruce
Calhoun City
10-7
Ackerman
Newton
14-2
1997
2A
Booneville
Bruce
27-20
Ackerman
Bassfield
14-0
1998
2A
Booneville
Ruleville Central
35-15
Taylorsville
Lumberton
20-17
1999
2A
Booneville
Bruce
23-7
Bay Springs
Taylorsville
20-14
2000
2A
Booneville
Eupora
36-0
Ackerman
Taylorsville
18-6
2001
2A
Ackerman
Ruleville Central
42-12
Saint John
Loyd Star
32-20
2002
2A
Eupora
Baldwyn
39-32
Taylorsville
Saint John
34-22
2003
2A
Booneville
Eupora
46-15
Seminary
Taylorsville
29-22
2004
2A
Booneville
Eupora
35-6
Lumberton
East Marion
27-7
2005
2A
Simmons
West Bolivar
34-14
Lumberton
Perry Central
28-0
2006
2A
Calhoun City
Baldwyn
23-20
East Marion
Saint Andrew's Episcopal
26-21
2007
2A
West Bolivar
Simmons
44-40
Taylorsville
Enterprise (Clarke)
49-7
2008
2A
Baldwyn
Eupora
12-6
Forest
Bassfield
25-18
2009
2A
Ackerman
West Bolivar
21-6
Bassfield
Taylorsville
33-10
2010
2A
Calhoun City
West Bolivar
30-19
Lumberton
Taylorsville
18-6
2011
2A
West Bolivar
Calhoun City
32-14
East Marion
Bassfield
23-21
2012
2A
Eupora
Bruce
31-28
Bassfield
East Marion
17-14
2013
2A
Calhoun City
Baldwyn
31-0
Bassfield
East Marion
48-14
2014
2A
Calhoun City
East Webster
35-14
Bassfield
East Marion
18-12
2015
2A
East Webster
Baldwyn
28-14
Bassfield
Bay Springs
43-28
2016
2A
Calhoun City
Baldwyn
47-20
Bay Springs
Bassfield
18-13
2017
2A
Winona
Calhoun City
22-14
Taylorsville
Collins
48-32
2018
2A
Scott Central
Calhoun City
27-0
Taylorsville
Bay Springs
15-8
2019
2A
Northside
Charleston
14-6
Taylorsville
Scott Central
14-6